Obědy zdarma

6. 12. 2018 18:39:23
Na školní jídelnu má snad každý Čech vzpomínky, kterým se zasměje většinou až po spoustě let. Původně to byly situace spíš tristní. A nemusí se jednat o UHO.

Nedávno jsme s kamarádkou ze základky trochu vzpomínaly a došlo i na školní jídelnu. Zajímavé, že jsme se ani jednou nedotkly kvality pokrmů, ale například jsme si obě vzpomněly na to, jak nás družinářky nutily dojídat i to, co nám nechutnalo. Jak my jsme se je snažili převézt a schovávali jsme tlusté maso pod jazykem nebo pod líci a pak je utíkali vyplivnout. Jak jsme přemlouvali kuchařky, aby nám přidaly buchtiček s krémem a nedávaly plíčka. Moje "těžká" chvilka nastávala, když byl hrách. To jsem potom proseděla v jídelně dobrou hodinu a stejně nakonec do mě družinářky nechutnou studenou hmotu narvaly se slovy: "Rodiče to platí, tak to musíš sníst!"

Nedávno jsem se ptala vnučky třeťačky, jak jim vaří ve školní jídelně. Říkala, že dobře, že třeba dnes jí kuchařka dala veliké maso. Na dotaz, jaké bylo, odpověděla, že neví, ho nejedla. U nás v jídelně se obědy čipují - žádné lístky už nejsou. Neodebraný oběd je tak hned viditelný, proto mnozí žáci, kterým se na oběd nechce, ale zároveň chtějí mít doma klid, jídelnou jen proběhnou a cestou si čipnou. Jaký rozdíl proti naší soudružce vychovatelce, která nás neustále přesvědčovala o tom, že jídlem se nesmí plýtvat, protože ve světě je spousta dětí, které by za náš oběd daly kdoví co. I proto mě před dvěma lety překvapil Zajíček na koni, který mě požádal o splnění vánočních dětských přání. Zjistila jsem, že i u nás jsou děti, které si k Vánocům přejí, aby mohly chodit na obědy.

Touto situací se v poslední době začaly zabývat i Ano a ČSSD, která chce obědy pro děti v mateřinkách a na prvním stupni zadarmo plošně. Poslouchala jsem besedu s poslankyní Gajduškovou, která neustále obhajovala plošné hrazení, protože údajně zjišťování nároků příspěvky by bylo dražší než oněch předpokládaných 5 mld. korun.

Chápu naprosto důvody, proč, ale nechápu onu plošnost. Prý děti, které na obědy chodí, čerpají státní dotaci, a ty, které nechodí, protože na ně nemají, o ni přicházejí. To je zdůvodnění hodné Šalamouna. Čím méně lidí bude o obědy zdarma žádat, tím více z oněch 5 mld zbude pro chudé a děti z opravdu potřebných rodin mohou dostat ještě příspěvek na sešity, na obaly, popř. na cvičební úbor. Jistě je pro matky samoživitelky stejně těžké kupovat rostoucímu dítěti tenisky jako obědy.

Ale o hladu bych nemluvila. To vypadá, jako by matky samoživitelky dětem nedávaly najíst, to bychom je uráželi. Děti najíst dostanou, ale jejich jídlo je nutričně chudé. V dnešní době je také spousta dětí, které nechodí na obědy z opačného důvodu. Jídlo jim nechutná, jsou z domova zvyklé na lepší. Tak jak to teď udělat? Naženeme všechny děti od první do páté třída na oběd povinně a dozor nad nimi bude stát, dokud to nesnědí, protože se státními penězi se neplýtvá? Naše soudružka vychovatelka by měla radost! Ale chodit musí všechny, protože ty, které by nechodily, by se přece okrádaly o dotace!! A bohatí rodiče prý místo placení obědů mají přispívat dary škole. Ha, už to vidím.

Souhlasím a asi většina národa bude se mnou zajedno, že dětem z problémových rodin by se mělo pomáhat. Ale ne za cenu "dojení státní kasy"! Není přece problém nastavit jasná a konkrétní pravidla, kdy rodiče o dotaci mohou požádat. Připadá mně, že u nás to je vždycky tak nějak "na levačku". Někdo něco vymyslí, ale nepromyslí si vše až do konce, se všemi případnými důsledky. Ví např. někdo, kolik jídla ve školní jídelně projde talířem a skončí v kbelíku? Přijďte se podívat, kolik jogurtů, pomerančů, banánů, jablek, které děti dostávají místo zákusku, se povaluje po parapetech, válí se po stolech i pod nimi a nemluvím o praskajících odpadkových koších. Kolik dětí si vezme oběd a téměř netknutý ho vrátí! Je jeho, tak si s ním může dělat, co chce. A co s ním udělá, když už "nebude jeho"?

Zrušili jsme bezplatné svačinky u větších dětí, které končily také často v odpadkovém koši. Teď naši zastupitelé cílí na "malé děti", když u těch velkých nezabodovali. Ale podle mě by se na to měli vybodnout. takový blbý výmysl jen dá zabrat státní kase a peníze budou chybět jinde. Přispívejme tam, kde je to potřeba a řiďme se heslem: Pomoci můžeme jen tomu, kdo naši pomoc přijme. Tak ji nabídněme, ale nevnucujme všem.

Autor: Jaroslava Indrová | čtvrtek 6.12.2018 18:39 | karma článku: 28.85 | přečteno: 879x

Další články blogera

Jaroslava Indrová

Proč omezovat práva školáků?

Takto se prý ptá školní inspekce. Podle jejího názoru ředitelé novým nařízením, zakazujícím používat mobily o přestávkách, porušují tuzemské právní předpisy. Zasáhly by tím prý do soukromých práv žáků.

4.12.2018 v 18:53 | Karma článku: 41.46 | Přečteno: 2508 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Známkovat, či neznámkovat? To je, oč tu běží...

Jako hodnotitel maturitních písemek procházím vedle nějakého toho prezenčního studia pravidelně dvakrát ročně e-learningovým kurzem. Nechci se ani chlubit, ani si stěžovat, spíš se zamyslet nad způsoby hodnocení.

29.11.2018 v 18:18 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 456 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Opravdu chceme maturitu pro každého?

Když kdysi komunisté bojovali proti elitářství - všichni měli být stejní a mít stejně, vědět stejně, bydlet stejně - nakonec udělali elitu sami ze sebe. Nejsme na pokraji stejného omylu?

27.11.2018 v 8:42 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 1191 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Bohm Vladimir

Blížící se ekonomická krize je pomoc od přírody, aneb jak nám pomůže od nadbytku

Vývoj moderního člověka pokračuje neustálým egoistickým vývojem za uspokojením materiálních tužeb. Ekonomika je zaměřena na produkci nadbytku za účelem zisku.

18.12.2018 v 20:18 | Karma článku: 11.44 | Přečteno: 580 | Diskuse

Libor Čermák

Jak by měla, či spíš, jak by neměla vypadat ideální morální autorita?

Výročí smrti Václava Havla vyvolalo v mnohých nostalgii po nějaké morální autoritě. A tak bych se chtěl zamyslet, jak se má taková ideální morální autorita současnosti chovat, aby byla za morální autoritu považována širšími masy.

18.12.2018 v 20:05 | Karma článku: 22.64 | Přečteno: 320 |

Karel Trčálek

Václav Havel pro mne neznamenal a neznamená vůbec nic (když nepočítám koloběžku)

Na Andreje Babiše po letech prasklo, že spolupracoval s tajnou policií. Vsadil bych se, že nebýt velkého skartování u nás, tak by V. Havel dopadl podobně.

18.12.2018 v 18:35 | Karma článku: 29.83 | Přečteno: 1351 | Diskuse

František Kšír

Jak jsem se stal imunní vůči nesmyslným pokutám.

Čas od času nás řidiče zastaví policie a snaží se nám vnutit jejich představu o spáchání přestupku.

18.12.2018 v 16:29 | Karma článku: 35.68 | Přečteno: 2284 | Diskuse

Simona Podlipská

Také jsem se napálila na podvodný eshop, ale ...peníze jsou zpět. Jak? čtěte návod

V ČR jsou nyní stovky lidí, co se napálili na podvodné eshopy. Někteří jen však polamentovali na sociálních sítích, ale přitom je to dost jednoduché dostat své peníze zpět, ale nikdo jak vidím zájem nemá. Já ano. Zde je návod .

18.12.2018 v 16:24 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 2434 | Diskuse
Počet článků 306 Celková karma 30.96 Průměrná čtenost 2031

Jsem učitelka, která má ráda děti i samu sebe :-) 

Najdete na iDNES.cz