Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Český fenomén "taneční"

29. 08. 2021 17:27:44
Zatímco v dospělosti skoro každý vzpomíná na taneční s nostalgickým pousmáním, v době jejich konání to pro většinu bylo, je a zřejmě i bude trauma. Nejslabší jedinci to nedají a místo do zaplacených kurzů chodí za taneční.

Tančit se sice nikdy nenaučí, ale aspoň se nebojí v hospodě objednat si pivo. Většina puberťáků, jsouce „samá ruka, samá noha“, tedy natvrdo řečeno dřeva či kopyta tancem nepolíbená, má s koordinovaným pohybem problém, ale hlavně většinou nízké sebevědomí. Ono mít 180 cm a k tomu 50 kg i s postelí, nebo naopak 150 cm a 60 kg může dospělákům narušit sebevědomí, ale v patnácti či šestnácti je to tragédie. Vysvětlujte v tomhle věku čahounovi, že výška je výhoda, a malé plnoštíhlé dívence, že opravdu není tlustá, jen plnoštíhlá. A k tomu si představte, že se po vás chce ladný pohyb na parketu, nenucená konverzace s partnerem/ -kou a sebevědomé vystupování, i když kolem sebe většinu lidí neznáte.

V podobném rozpoložení jsem na parket vstoupila i já – čerstvě patnáctiletá. Sál vypadal obrovský – když jsem tam chodila s maminkou na koncerty, připadal mi mnohem menší. Kolem stěn židle – tedy vpravo řada a vlevo druhá. Na ty nás taneční mistr usadil, pěkně holky vlevo a kluci vpravo. Ihned mi to připomnělo školní výlety a zastávky na čůrání, které bylo organizováno podobně. Dostali jsme přednášku o slušném chování a už zaznělo to, co se opakovalo do konce tanečních nesčíslněkrát: „Pánové, zadejte si dámy!“

Bylo to, jako by zazněl startovní výstřel. Kluci si zřejmě už předem vyhlídli přijatelné holky sedící naproti, proto vystřelili jako Bolt, ale měli smůlu, protože holky byly „sedící“. Mnozí z těch menších se dočkali krutého překvapení, když oslovená dáma vstala a ... byla o hlavu větší než pán. Nebo k vybrané dámě nevystartovali včas a někdo je předběhl a oni museli bloudit sálem a volit mezi těmi, o něž nikdo nezavadil.

My jsme byly tři spolužačky a kamarádky z čistě dívčí třídy, plné očekávání, kdo si pro nás poprvé přijde. Na gymplu jsme stály v tělocviku jako první tři největší (na dnešní míry ale nic moc), tady jsme seděly vedle sebe a kulily oči, když jsme viděly, jak se proti nám řítí „páni“. Helena měla štěstí; mladík – docela pohledný tmavovlasý kluk byl větší než ona. Miladě se uklonil kluk o facku menší – což skoro nebylo vidět, ale můj Franta byl menší docela o kus. A držel se mě celé taneční jako čert kříže, ne a ne se ho zbavit. Jen jednou můj otrávený obličej nerozdýchal a nechal mě sedět – doslova, protože holek bylo vždycky víc, a kdo mohl, už se dávno s někým spároval. Od té doby jsem se na něho usmívala pořád, i když jsem při mazurce musela jít docela dost do kolen.

V tanečních byly pro pány i dámy povinné rukavičky, dívky navíc měly, mnohdy poprvé podpatky různých výšek. Naleštěné parkety nekřesťansky klouzaly, a tak ani o pády či srážky nebyla nouze. Dnes na polkové pády vzpomínáme při sklence s chechotem, tehdy nám nikomu do smíchu nebylo, i když pan mistr každého utěšoval se slovy, že on se napadal...

V té době se ještě nosily punčochy s podvazky, protože punčocháče byly silně nedostatkové zboží – vozily se z Německa nebo kupovaly v Tuzexu. V módě byla Twiggy a šaty minimální délky pytlovitého tvaru. A teď si představte, že máte na zádech zpocenou ruku partnera, který (se) vás křečovitě drží, volné šaty mu pod rukou ujíždějí, on je drží pevněji a pevněji a často vám tím šaty vyhrne až nad podvazky. Hlavně při polce a valčíku jsme trnuly, ať neskončíme s odhalenými kalhotkami. Jedna tanečnice skončila dokonce bez nich – vytáčeli skočnou polku tak „skočně“, až jí praskla guma a kalhotky ztratila. Myslím, že už se neukázala.

Jak mi byl můj tanečník Franta protivný, dodnes na něho vzpomínám – připomíná mi ho stejnojmenný plyšový psík, kterého mi věnoval na prodloužené, a fotky z „věnečku“ – na Moravě se říká prozaičtěji ze šluskolony neboli šlusky. Po těch letech bych se s ním ráda potkala a zavzpomínala, ale bůhví, kde je mu konec.

Zanedlouho vstoupí na naleštěný parket můj nejstarší vnuk a už teď má k tanečním vztah silně antagonistický. Nepomohlo ani, když mu máma sdělila, že na prodlouženou přijdou oba rodiče i se ségrou a že ji (matku) bude muset provést. V tu chvíli se mu zračil v očích čirý děs, stejný jako generacím před ním a určitě i po něm. K děsu se přidala i nenávist, když jsem k tomu ve snaze trochu ho rozveselit dodala, že by měl provést i svou (dvanáctiletou) sestru, která se určitě kvůli němu naučí aspoň mazurku.

Autor: Jaroslava Indrová | neděle 29.8.2021 17:27 | karma článku: 21.71 | přečteno: 650x

Další články blogera

Jaroslava Indrová

Poděkujme básníkovi za krásné slovo

Dnes je to 34 let, co zemřel básník Jan Skácel. Příslušník brněnské skupiny Host do domu, nedostudovaný učitel, který se upsal krásnému slovu.

16.11.2023 v 14:30 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 159 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Trápí vás také noční můry?

Noční můry trápí nejen mladé dívky, kterým královna Mab za hříšné myšlenky přičaruje pupínky na nose, ale asi všechny. Občas... Ale u nás snad ty potvory bydlí.

17.9.2023 v 19:35 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Co nám chybí ke štěstí a zdraví...

Neustále se mluví o tom, že v lékárnách chybí penicilin a jak se ministerstvo snaží, aby ho byl dostatek. Poté, co jsem si dnes přečetla výzvu na webovkách SÚKLu,si říkám, jestli to není jen zastírací manévr.

25.8.2023 v 13:55 | Karma článku: 16.37 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Děti, čtěte rodičům!

Akce Celé Česko čte dětem považuji za chvályhodný počin, ale... Neměly by raději číst děti svým rodičům?

13.5.2023 v 17:04 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 345 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Peter Krivda Soliwarski

Potulky CCVI - Kostol sv. Kozmu a Damiana, SK

...Na zvlnenej ceste medzi poľami sme sa ešte obzreli za pomaly zmenšujúcim sa kostolíkom v panoráme velebnosti Turčianskej kotliny................

4.12.2023 v 15:34 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 88 | Diskuse

Kateřina Dušková

„Jazz je hudba plná překvapení,“ říká klavíristka a hudební skladatelka Kristina Barta

Vystupovala na prestižním jazzovém veletrhu Jazzahead a natočila album se špičkovým slovinským tenor saxofonistou Jure Puklem. V tomto rozhovoru vás Kristina Barta seznámí se svou cestou na česká i světová pódia a světem jazzu.

4.12.2023 v 12:00 | Karma článku: 5.68 | Přečteno: 168 |

Ladislav Kolačkovský

Lékař Löw z Erlsfeldu a lvi na domě U Tří korun na Malé Straně

Na domě U Tří korun na Malé Straně zaujmou především reliéfy lví masky korunované císařskou korunou a kráčející lvi. Odkazují k věhlasnému lékaři 18. st. Janu Františku Löw z Erlsfeldu.

3.12.2023 v 15:12 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 138 | Diskuse

Pavel Král

Jak daleko je Hospodin?

Když jsem si přečetl kázání apoštola Pavla, tak jsem si řekl: „Co dalšího bych k tomu mohl ještě přidat? Nic lepšího už nevymyslím!“ Ale přece jen připojím několik reakcí. Vždyť i tehdejší posluchači také na kázání nějak ...

3.12.2023 v 13:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance XII - 8. večer

Soutěžní taneční zábavná show StarDance se pomalu blíží ke svému letošnímu vrcholu. Zbývající pětice párů předvedla po dvou tancích.

3.12.2023 v 12:35 | Karma článku: 31.38 | Přečteno: 5035 | Diskuse
Počet článků 368 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1920

Jsem učitelka, která  i po dlouhé praxi učí ráda. 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...